2023-07-17

Олександр Мельничук: «Пік зростання цін споживач відчує приблизно у середині серпня»

В Україні з 1 липня податки на пальне повернулися на довоєнний рівень: ПДВ – до 20%, акциз на бензин – до 213 євро, на дизпаливо – 139,5 євро за 1000 л.

Як відреагували на це гравці українського паливного ринку розповів журналістам під час бізнес-сніданку Олександр Мельничук, директор зі стратегічного розвитку «БРСМ-Нафта».

«Після відновлення ПДВ та акцизів податкове навантаження на бензин А-95 – зросте у підсумку на 9 грн/л; на дизпальне пальне – на 7 грн/л, на автомобільний газ – на 2,5 грн/л). У звʼязку з очікуваним подорожчанням продажі пального зросли вдвічі, інших товарів у магазинах при АЗК– на 45%. Ми розпродали навіть каністри, що припадали пилом на полицях ще з минулого року», – Олександр Мельничук.


Зростання цін на пальне зараз ще тільки бере розгін. Як пояснив Олександр Мельничук, наразі пройшов перший етап подорожчання. На водіїв чекає ще другий етап, який зупиниться на максимальній позначці у середині серпня.

“ПДВ зріс з 7% до 20% одразу – з 1 липня. Це податок, який сплачує кінцевий споживач із покупок. Акцизний збір нараховується під час оформлення палива на митниці. Тобто на те паливо, яке імпортоване в країну раніше, оформлене зі сплатою ще колишніх ставок акцизу. А за новими ставками оформлюються обсяги імпортного ресурсу, які завозять з 1 липня. Тобто запас палива, який сформували на АЗС до початку липня, ще не має в ціні підвищеного акцизу. Отже, можна продавати не так дорого. Заправки вийдуть на максимальні ціни в той момент, коли вони закінчаться старі запаси палива, і потрібно буде продавати нові поставки. У кожної мережі час до виходу на максимальну ціну різний, залежно від обсягів запасів. У нас це триватиме приблизно місяць ”, – каже Мельничук.

Під час сніданку журналісти також поцікавилися як паливні мережі відреагували на доручення РНБО енергомитниці додатково перевіряти походження пального.

Спікер зазначив, що «Команда «БРСМ-Нафта» вживає усіх необхідних заходів, щоб російське пальне не потрапляло на український ринок.

«У червні, мережа імпортувала 12,26 тис.т дизельного пального. На всіх етапах ланцюга поставки, починаючи з підтвердження угоди та підписання контракту, в якому обов’язковим є пункт походження товару, – фіксується інформація, що ресурс НЕ російського, НЕ білоруського походження, та не будь-якої іншої країни, що знаходиться під санкціями ЄС та/або США», – Олександр Мельничук.

Він також додав, що окрім служби безпеки та юридичного департаменту «БРСМ-Нафта» дані документи, ще до моменту оплати, надаються фінансовому моніторингу банку, який перевіряє їх через власні джерела.

Лише отримавши належний результат та впевнившись у якості і походженні, сплачується вартість товару.